Nie należy traktować postu jako diety mającej na celu poprawę zdrowia lub utratę wagi. Zanim podejmiesz decyzję i zaczniesz działać, warto skonsultować się nie tylko z przewodnikiem duchowym, ale także z lekarzem.
Ograniczenia żywieniowe mogą być dopuszczalne jedynie w przypadku osób zdrowych. Post jest surowo przeciwwskazany u osób chorych na cukrzycę, choroby układu pokarmowego i niektóre inne schorzenia.
Jednocześnie, zgodnie z kanonami kościelnymi, dzieci poniżej siódmego roku życia, osoby starsze i kobiety w ciąży są zwolnione z postu. Odmowa spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego i uboga dieta mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia tych osób. Osoby, które zdecydują się na tymczasowe ograniczenie swojej diety, powinny starać się jeść urozmaicone posiłki, spożywając dużo białka, warzyw i owoców.
Należy również wziąć pod uwagę obecność chorób i styl życia – ciężka praca fizyczna lub umysłowa, siedzący lub aktywny tryb życia.
Aktywność fizyczna zwiększa wydatek energetyczny. Dlatego jeśli czujesz się ospały lub osłabiony, wskazane jest zmniejszenie obciążenia organizmu.